Yeni Başlayanlar İçin Kitap Önerileri

29/08/2010 § Yorum bırakın

Artık bir dslr makineniz var.Bu işe de gönül verdiniz ve fotoğrafçılığı öğrenmek istiyorsunuz.Çevremdeki kişilerin genelde çoğunluğu ‘Temel fotoğrafçılık’ ismi verilen seminer/kurslara katılıyor ve ilk bilgileri oradan edinmeye çalışıyor.Bu kurslara gitmek gereksiz diyemem ama gitmeyen birinin de internet aracılığı ve belli bazı kaynaklardan okuyarak bu işi öğrenebileceğini de rahatlıkla iddaa edebilirim.Fotoğraf çekmekten arta kalan zamanlarda da fotoğrafçılık kitap ve magazinlerini takip etmenizi şiddetle öneririm.
İlk etapta siz önerebileceğim Scott Kelby’nin ‘Dijital Fotoğrafçının El kitabı’serileri.3 cilt.3.cilt henüz Türkçeye çevrilmedi.Türkiye’de yok;ama ilk 2 cildi kitapçılardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.Kitapta pratik bilgiler,tüyolar eğlenceli bir anlatım içinde sunuluyor.Oldukça yararlı.Başlangıç aşaması için Türkiye’den Özer Kanburoğlu hoca’nın ‘A’dan Z’ye Fotoğraf’ isimli kitabını da önerebilirim.
Yukardaki iki kitapla beraber pratik yapmaya devam ettiğiniz takdirde artık makinenize ve tekniğe hakim hale geleceksiniz.Şimdi sıra kompozisyon konusunda.En az bir 6 ay sonra da Sabit Kalfagil Hoca’nın ‘Fotoğrafın Yapısal Öğeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon’ kitabını şiddetle öneriyorum.Bir başucu eseri.Yalnız dediğim gbi kitapta hoca teknikten ziyade kompozisyon konusuna yoğunlaştığı için,şu şekilde ifadeler olacak:’burada diyaframı kıstığımız için….Zoom yaparak minyatürleştirme…Enstantaneyi düşürdüğümüz için hareket etkisi arttı..’.gbi.Yani bu teknik konuların önceden biliniyor olması gerek.Bu nedenle makine alındıktan en az bir 6 ay sonra okunmasını tavsiye ettim.-Süre konusuna itiraz edenler olabilir,kendi yorumum-Yeterli teknik olgunluğa ulaştıktan sonra kitaptan alacağınız fayda maximuma çıkacaktır.
Zaman geçiyor,bu kitapları okudunuz,fotoğraf çekme pratiğinizi de kitapla paralel geliştirdiniz.Ciddi emekler veriyorsunuz.’Ben tam olarak ne yapıyorum?Bu fotoğraf nedir ki ben bu işle bu kadar içiçeyim,evet seviyorum ama daha tatminkar cevaplarım olmalı’ şeklindeki sorgulamalarınız da fotoğrafa başladıktan en geç 1 sene sonra başlayacaktır.Artık fotoğraf felsefesine yönelik kitaplar okumanın zamanı geldi.İlk önerim Roland Barthes’in ‘Camera Lucida‘ isimli kitabı.Kitapta yazar fotoğrafta ‘punctum ve studium’kavramlarını ortaya atıp açıklıyor
ve kendi ölümüyle fotoğraf arasında bir bağ kurarak fotoğraf sanatının evrensel anlamındaki dünya klasiğini bizlere sunuyor.Diğer önerim ise Amerikalı ünlü eleştirmen Susan Sontag’ın ‘Fotoğraf Üzerine‘isimli kitabı.Bu kitap diğerleri arasında biraz daha ağır bir dille yazılmış.Üstünde tekrar tekrar düşünülmesi,ağır ağır okunması gereken denemeler bütününden oluşuyor.
John Berger’in ‘Görme Biçimleri’ isimli klasiğinden de bahsetmeden olmaz.
Bu kitap okunması daha kolay,daha açık ve anlaşılır bir dille yazılmış.Kitabın bazı bölümleri okuyucunun değerlendirmesine bırakılarak sadece bazı şekil ve fotoğraflardan oluşuyor.Kitabın açılış bölümü şu şekilde:”Görme konuşmadan önce gelmiştir. Çocuk konuşmaya başlamadan önce bakıp tanımayı öğrenir.
Ne var ki başka bir anlamda da görme sözcüklerden önce gelmiştir. Bizi çevreleyen dünyada kendi yerimizi görerek buluruz. Bu dünyayı sözcüklerle anlatırız ama sözcükler dünyayla çevrelenmiş olmamızı hiçbir zaman değiştiremez. Her akşam güneşin batışını görürüz. Dünyanın güneşe arkasını dönmekte olduğunu biliriz. Ne var ki bu bilgi, bu açıklama gördüklerimize uymaz hiçbir zaman. Gerçeküstücü ressam Magritte Düşlerin Anahtarı adlı resminde sözcüklerle görülen nesneler arasında her zaman var olan bu uçurumu yorumlamıştır…

Bu arada yukarıda fotoğraf felsefesi üzerine bahsettiğim 3 kitabın Türkçe çevirileri mevcut ve kitapçılardan kolaylıkla temin edilebilir.
Fotoğrafla uğraşmaya başladığınız andan itibaren Türkçe kaynak sıkıntısının had safhada olduğu hemen gözünüze çarpacaktır.Bir-iki Türk ustanın kitabı haricinde malesef yeterli kaynak yok.İnternette araştırmaya başladığınızda yabancı kaynakların ne denli geniş olduğunu,buna rağmen bizim ortaya eser koyamadığımızı görmek iç burkuyor.Umarım ingilizce yayın takip edecek kadar İngilizce biliyorsunuzdur;çünkü bu size çok büyük bir avantaj sağlayacak.Buna dayanarak güncel bir şekilde takip ettiğim içeriklerinden fazlasıyla memnun olduğum iki de magazin tavsiye edeyim.Professional Photographer ve Photography Monthly.Archant Life isimli ingiliz firma aylık olarak çıkarıyor.İsteğinize göre web üzerinden okumak için web aboneliği veya kapınıza kadar teslim şekilleri var.Fiyat ise online abonelik çok daha uygun ve kapınıza kadar teslim isteseniz bile bir derginin maliyeti yaklaşık 8 tl.’sına geliyor.Yani Türkiye’de herhangi bir bayiden alacağınız herhangi bir dergi fiyatına bir de aynı paraya İngiltere’den kapınıza kadar teslim ediyorlar.(Keşke burada reklamlarını yaptığım için bana komisyon ödeseler:)Web adresleri için buradan:

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Yeni Başlayanlar İçin Kitap Önerileri at ALTINDAG PHOTOGRAPHY.

meta